Viete, kde sa zrodila káva?

Najznámejšia legenda, ktorá hovorí, že toto „čierne zlato“ objavil práve jeden pastier menom Kaldi v Keni.  Pri vedení svojho stáda cez hory Jemenu jedného dňa spozoroval divné správanie svojich zvierat. Kozy boli divokejšie, bláznivejšie a mali viac energie. Toto správanie spozoroval hlavne, keď kozy objedali neznámy ker s červenými bobuľami. Neskôr sa o tomto správaní kôz dozvedel opát s kláštora a nechal tieto plody zozbierať. Zaujímavé zistenie bolo, že po vypití horúceho nápoja z týchto bobúľ mohli mnísi vykonávať svoje modlitby dlho do noci  a bez únavy. Tento neznámy ker sa stal v kláštore veľmi populárny a tak ho mnísi začali zbierať a sušiť nad otvoreným ohňom. Jedného dňa padla červená bobuľa do ohniska, zuhoľnatela a vypustila veľmi príjemnú arómu. Mníchov táto aróma zaujala, bobule podrvili a pripravili si z nich svoj obľúbený nápoj, ktorý mal ešte lahodnejšiu chuť ako predtým. Objavenie prvej kávy sa teda pripisuje približne 9. storočiu.

V 14. storočí sa v dejinách objavujú červené bobule, ktoré prišli spolu s Etiópskymi bojovníkmi, ktorí ich doniesli na terasovité záhrady Jemenu. Z prístavného mesta Adenu sa neskôr dostala káva do Mekky v Saudskej Arábii. Práve Mekka je najdôležitejším putovným miesto islamu. Značný počet pútnikov bol príčinou, že sa toto miesto stalo obchodným centrom, aj keď sama málo produkovala a dokonca nebola na dobrom strategickom mieste. Z hľadiska histórie kávy je toto miesto veľmi dôležité, pretože tu vznikli prvé kaviarne vďaka ktorým sa pútnici mohli s kávou zoznámiť. Tu dostala svoje meno káva z pochádzajúceho arabsko-tureckého slova „kahve“. (omamný nápoj).

Prelom nastal v roku 1511 kedy bola káva zakázaná mocnými náboženskými vládcami. Kávu považovali za škodlivú, pretože im pripomínala opojenie ako pri alkohole. Nariadili tak spálenie všetkých zásob a predaj bol úplne zakázaný. Prirovnávanie kávy ku alkoholu nebol skutočný dôvod zákazu. Panovníci sa báli voľnomyšlienkárstva ktoré mohlo pri pití kávy v kaviarňach prebiehať. No káva bola natoľko obľúbená, že to jej rozmach nemohlo zastaviť a keďže Mekka bola obchodným mestom, káva sa opäť začala predávať a dokonca aj v iných veľkých mestách ako sú Káhira, Damašk, Aleppe. Hlavným centrom obchodu sa stal prístav Mokka, po ktorom dostala názov silná arabská káva.

Do Európy sa prvý krát dostala začiatkom 16. storočia. a začiatkom 17 storočia získali úrodné bobule ako prví Holanďania, ktorí ich začali pestovať v skleníkoch. Holandské kolónie sa stali hlavným dodávateľom kávy v Európe a neskôr sa začali rôzne experimenty s pestovaním kávy. Napríklad Briti na Jamajke a v Afrike, Francúzi na Antilách vo Francúzskej Guayane, Portugalci v Brazílii a približne v rovnakom čase sa káva dostala aj do Nemecka.

Tak ako aj Arabi, aj Nemci si uvedomovali silu kávy a akýkoľvek vývoz bol zakázaný. Taktiež boli rôzne pokusy a samotné pašovanie kávy prísne trestané.

Dlhá cesta od obyčajného pastiera až po veľké metropole nám priniesli kávu do každodenného života. Tento horúci nápoj dnes nájdeme všade okolo seba, na všetky možné spôsoby.

 

 Vedeli ste, že…?

Africkí pastieri si kávové zrná miešali s tukom a koreninami, a tak vyrábali prvé energetické tyčinky. Tie im počas dlhého obdobia mimo domoviny zabezpečovali dostatočný prísun živín a energie.